S podobnými aranžemi se setkáváme na svatbách v podobě květin pro maminky či družičky. Mohou sloužit jako doplněk moderních jednoduchých interiérů.

Čas potřebný na zhotovení takovéto „kytičky“ netrvá příliš dlouho, samozřejmě za předpokladu, že máme dopředu připravený dekorační materiál.

Dnes je nabídka možných přízdob velmi široká, florista může použít živý, umělý či sušený materiál.

Nejdůležitější je ale fantazie a dobrý nápad.

 

Jedna hlavní rostlina

Základem je jedna rostlina, kterou dozdobíme. K přizdobování můžeme použít nejen pouze květ, ale například okrasné zelí, kapustu, ananas, apod. Celé aranžmá má pouze jeden stonek zvolené hlavní rostliny. V kompozici by měla být dominantním prvkem a měla by vyniknout její krása.

Pro potřeby přízdoby vybíráme rostliny s pevnými stonky, jelikož musí nést zatížení ozdobou. Ta nesmí stonek ani květ rostliny poškodit a musí být na ní pevně přichycena povolenými pomocnými technikami (navlékáním, lepením, omotáváním či drátkováním).

 

Dekorační doplňkový materiál

Používáme jak přírodní materiály, tak umělé či sušené nebo jejich kombinaci - různé výhonky, provázky, barevnou aranžovací hmotu, dekorační dráty.

 

Vlastní práce

Nároky na dokonalé technické zvládnutí přízdoby nejsou sice tak vysoké jako u kytice, ale přesto její zvládnutí není jednoduché.

Velmi důležitá je kvalita rostlinného materiálu. Hlavní květ musí vynikat zdravím a krásou, jelikož tvoří velkou část dojmu ve výsledné dekoraci.

Pozor musíme dávat na proporcionalitu a vyvážení dekorace. Čím větší a výraznější květ zvolíme, tím nápadnější k němu zvolíme přízdobu. Zároveň ale musíme dekorační materiál zkombinovat tak, abychom rostlinu nepřezdobili. Méně je někdy více.

Ve výsledné práci by měla být znatelná precizně provedená technika.